Deprem Hafızası

Deprem Hafızası
Kolektif Çalışmanın Geliştirilmesi ve Koordinasyonda Kalite Projesi
(SD4/GEN/7210)

 

6 Şubat’taki Kahramanmaraş Depreminde, sivil toplum ve vatandaşlar arasındaki dayanışma örneğinden ilham alarak, faydalı belgelerin ve araçların toplandığı, sivil toplumun yaşadığı koordinasyon sorununu ele alan olan bir çalışmadır. Deprem sürecinde edinilen deneyimlerin unutulmaması ve gelecekteki depremlerde sivil toplum çalışmalarına rehberlik etmesi açısından, bu çalışma önemli bir rol üstlenmekte.

Bu çalışma üç aşamadan oluşmakta:

  • Arama Toplantısı (24-25 Şubat 2024)
  • Website Tasarımı (depremhafizasi.org) 
  • Lansman Toplantısı (tarih ilerleyen aşamada açıklanacak)

Çalışmalar sonucunda sivil toplum alanına deprem yönetimi konusunda faydalı kaynakları derlemeyi ve deprem zamanlarında koordinasyon ve iletişimi sivil toplum açısından kolaylaştıracak sistemler geliştirmeyi planlamaktayız.

 

Arama Toplantısı  Gerçekleştirildi!

24-25 Şubat tarihleri arasında İzmir’de Arama Toplantısını gerçekleştirdik. Toplantıya deprem süresince sahada çalışan sivil toplum temsilcileri veya aktivistler davet edildi. Toplantıda; katılımcıların deprem yönetimi konusunda tecrübelerine yer verildi,  deprem akut döneminde ve sonrasında sivil toplumun karşılaştığı sorunlar ve bunların çözümüne yönelik alternatif çözüm önerileri sunuldu. Ayrıca oluşturulacak depremhafizasi.org websitesi için öneriler alındı ve deprem dönemlerinde sivil toplum için koordinasyon ve iletişim sorununun çözümüne yönelik bilgi alışverişi yapıldı. 

 

 

Web Sitesinin Hazırlıklarına Başladık!

Deprem Hafızası çalışmasında depremhafizasi.org web sitesini tasarlamaya başladık. Web sitesinin üç bölümden oluşmasını öngörüyoruz:  *Faydalı Kaynaklar, * Kullanışlı Web siteleri ve * Koordinasyon Mentörü

Web sitesinde yayınlanacak kaynakların gözden geçirilmesi ve maskeleme çalışmalarında yer almak için buradaki formu doldurarak gönüllü olabilirsiniz.

(Gelişmeler oldukça buradan güncelleme yapılacaktır. Gelişmeler için sosyal medyadan [@sskdorgtr] takip edebilirsiniz.)

 

 

 

depremhafizasi.org Lansman Etkinliği

Geçen 3 aylık süreç sonrasında, nihayet web sitesini tamamladık. Artık sitemizin lansmanına hazırız. 28 Mayıs 2024 Salı günü saat: 14.00’de Karşıyaka Belediyesi Kolektif Girişimcilik Merkezi’nin ev sahipliğinde web sitemizin tanıtımını yapmayı planlıyoruz. Sizleri de aramızda görmek bizi mutlu edecektir. Kayıt formu: https://bit.ly/depremhafizasi 

 

 

 

 

 

depremhafizasi.org’da sizi şu özellikler bekliyor olacak;

 

depremhafizasi.org Lansman Toplantısı Gerçekleştirildi!

28 Mayıs 2024 tarihinde Karşıyaka Belediyesi Kolektif Girişimcilik Merkezi’nin ev sahipliğinde sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, üniversite, arama kurtarma ve insani yardım derneklerinin temsilcileri ile vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi ve yayına başladı.

Haber Linkleri:

Gözlem Gazete 

SevMedya

Ege Telgraf

Karşıyaka Belediyesi Kolektif Girişimcilik Merkezi | Linkedin

Karşıyaka Belediyesi Kolektif Girişimcilik Merkezi |İnstagram

“Bu çalışma Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sosyal Sorumlulukta Kalite Derneği‘ne aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”