Gençlik Çalışması ve Gönüllülük Konferansı (18-22 Ekim 2022, Ankara)

Gençlik Çalışması ve Gönüllülük Konferansı (18-22 Ekim 2022, Ankara)

18-22 tarihlerinde Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 100’den fazla katılımcı ile Gençlik Çalışması ve Gönüllülük Konferansı (Youth@Work Bridges Youth Work and Volunteering Flagship Conference) düzenlendi. Konferans, gençlik çalışmalarının ve gönüllülüğün gençlerin kişisel ve mesleki gelişimleri için fırsatlar yarattığına inanan tüm tutkulu profesyoneller için bir buluşma noktası sağladı. Etkinlik, üç ana sektörün temsilcilerini bir araya getirdi: iş dünyası, kamu ve üçüncü sektörler (sivil toplum, sosyal girişimler)

3 gün boyunca çeşitli konularda yuvarlak masa toplantıları ve atölyeler organize edildi.  Bazı konular ve konuşmacılar şu şekildeydi:

  • “Gençl
    ik Çalışmasının Evreni”, Raluca Diroescu
  • “Youthpass- Öğrenme & Tanınma”, Eda Bakır Eğitim Danışmanı, SALTO Eğitim ve İşbirliği Kaynak Merkezi – Almanya
  • Eski ve mevcut gönüllüler tarafından “Gönüllülük, Gençlik Girişimciliği ve İstihdam Edilebilirlik Hikayelerini Paylaşma
  • YW Eğitmen Havuzu üyeleri tarafından yönetilen “Gençlik Çalışmalarını Sergileme”
  • EntreComp Europe“, Seval İskender, Greta Bilanzola

Gençlik çalışmaları ve gönüllülük temaları etrafında şekillenen konular ve gençlik çalışanları, onların yeterlilikleri ve yeterliliklerinin tanınması, Youthpass, gençlik çalışmasının yaygınlaştırılması, 3. Avrupa Gençlik Çalışması Sözleşmesi vb. hakkında da görüşler paylaşıldı.

Gelecekteki iş birliği için büyük bir fırsat sağlayan çeşitli ülkelerden, kuruluşlardan ve alanlardan tüm katılımcıları tanımak harikaydı. Ayrıca katılan kurum ve kuruluşların çalışmalarını sergilediği fuarda biz de dernek çalışmalarımızdan bahsedildi.

Youth@Work Partnership hakkında daha fazla bilgi için: http://www.youthatworkpartnership.org/