“Combating Extremism with Youth Force” Projesine Ortak Olduk

Sosyal Sorumlulukta Kalite Derneği olarak Öğrenme Derneği’nin organize ettiği ve 24-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen “Combating Extremism with Youth Force” adlı Erasmus+ Eğitim Kursu projesinde ortaklardan birisiydik. Gençlik çalışanlarını bir araya getiren bu projenin amacı, gençleri aşırılık ve radikalleşme konularında bilgilendirmek ve bu faaliyetlerin gençler arasında yaygınlaşmasını önlemekti. Projeye Türkiye, Makedonya, Fransa, Portekiz, İtalya, İspanya, Polonya, Romanya ve Yunanistan’dan toplam 36 gençlik çalışanı katıldı. Toplam bir hafta süren eğitim, yaygın eğitim metotları ile interaktif şekilde gerçekleştirildi. Aşırılık ve radikalleşme kavramlarının tanıtımı ile başlayan eğitimde ayrımcılık, nefret söylemi, ifade özgürlüğü siber zorbalık gibi bağlantılı diğer kavramlara da değinildi.

Eğitim ilk gün katılımcıların tanışması ve kaynaşmasını içeren oyunlarla başladı. Ardından aşırılık ve radikalleşme kavramlarının tanıtılması ile devam etti. Eğitimde gerçek bir olaydan esinlenilen ve aşırılaşma ve radikalleşme sonucu bir terör eylemine giden süreci anlatan “22 July” adlı belgesel izlenerek öğrenilen kavramlar üzerinden tartışmalar gerçekleştirildi. Kişileri radikal olmaya iten süreç birçok açıdan ele alınarak farklı ülkelerden örnekler ile tartışıldı. Katılımcılar kendi ülkelerinde aşırılaşma ve radikalleşme konularındaki örnekleri küçük gruplar halinde birbirine sundu ve uluslararası benzerlikler ve farklılıklar üzerine tartışıldı.

Eğitimin üçüncü gününde ayrımcılık, nefret söylemi ve ifade özgürlüğü kavramları ele alındı. Katılımcıların aktif katılımı ile ayrımcılığın bireyde yaratabileceği etkiler üzerine tartışıldı. Çeşitlilik ve tolerans kavramlarını bir grup oyunu ile ele aldığımız eğitimde hem bu kavramlar daha detaylı öğrenildi hem de gençlik çalışanları arasında ağ kurma çalışmaları gerçekleştirildi. Her katılımcının bundan sonraki süreçte yapmayı planladığı yaygınlaştırma çalışmaları faaliyetlerini sundu ve aşırılığı önleme çalışmalarına dair fikirler paylaşıldı.

 

 


Proje hakkında detaylı bilgi için tıklayınız:

https://learning.org.tr/erasmus-egitim-kursu-genclik-gucu-ile-asirilikla-mucadele

Proje videosu için tıklayınız:

https://youtu.be/m6uempsGuZg

Proje görselleri için tıklayınız:

https://youtu.be/5FgJR4Of1hE